Novosti

Pomoć za Petrinju i Glinu od razvojačenih i umirovljenih pripadnika 119. brigade HV općine Medulin

07.02.2021.

Pomoć za Petrinju i Glinu od razvojačenih i umirovljenih pripadnika 119. brigade HV općine Medulin
 

Član udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata „Klub 119. brigade HV“ Davor Cukon zvani Cuka, umirovljeni natporučnik HV, uključio se s prijateljima i čelništvom općine Medulin u prikupljanje i dostavu humanitarne i druge materijalne pomoći na području Petrinje i Gline pogođenim katastrofalnim potresom.

            Dana 30.12.2020. poslao je dvije kamp prikolice potpuno opremljene na potresom pogođeno područje Petrinje i Gline.

           Dana 31.12. 2020. poslao je još jednu potpuno opremljenu kamp prikolicu.

           Dana 02.01.2021. u suradnji sa Kenanom Porobićem nekadašnjim pripadnikom 119. brigade  HV, Markom Zlatićem, te umirovljenim braniteljem Leom Saravanjom, odvezli su  tri opremljene prikolice u Majske poljane punih raznih potrepština, od hrane do odjeće.

Pored navedenog:

  • Na kućnu adresu poslao je pomoć u vidu raznih lijekova,  sirupa za kašalj, raznu dječju te konzerviranu hranu.
  • U suradnji s dječjim vrtićima općine prikupio je razne potrepštine za djecu, te je dana 06. siječnja 2021. zajedno s načelnikom općine Medulin Buić Goranom, te dvoje djelatnika općine, odvezao prikupljeno općinskim prijevozom.
  • U potresom pogođena mjesta odvezli su razne lijekove,  aparate za mjerenje tlaka te razine šećera u krvi, pelene za djecu i odrasle, hranu za djecu te vlažne maramice, raznu konzerviranu hranu, prašak i omekšivač za robu, kišne kabanice, čizme, najlon foliju za pokrivanje krovova, pumpe za vodu kako bi se bunari mogli koristiti, te agregat za struju. Ovim se putem inicijator akcije Davor Cukon zahvaljuje odgojiteljima i roditeljima ustanove dječjeg vrtića na trudu i angažmanu.
  • Polovicu prikupljenih stvari ostavili su u Pokupskom, dok su drugu polovicu odvezli u sela Pecke i u Strašnik, gdje sam načelnik općine Medulin odlazi kod ljudi kojima je potrebna pomoć te se zauzima za njihovo žurno rješavanje nasušnih potreba, kojim će im se omogućiti kvalitetniji život u ovim uvjetima. Tijekom posjeta realizirani su dogovori s obiteljima kojima će naknadno biti poslani mobil homovi i kamp kućice.
  • 13. siječnja 2021. poslao je agregate, potrebne lijekove te pumpe za vodu.
  •  22. siječnja 2021. ponovno kreće put Banovine s dva djelatnika općine Medulin te prijevozom jedne općinske tvrtke. Ovaj put odnijeli su  razne lijekove,  pumpe, grijalice, građevinske folije, konzervirane hrane, te hranu za djecu i dječje pelene.
  • Radnim kolegama, na kućnu adresu u Banovini, razvojačeni branitelj iz 119.  brigade HV Strašević Teofik donirao je šator 16x8 m, za radni prostor u Petrinji, te je odvezen pun kombi koji je prevozio adekvatnu odjeću, čizme i kabanice.
  • Toga dana sama općina Medulin financirala je nabavku veće količine boca pitke vode koje su kupljene na pogođenom području i podijeljene potrebitima.

Samoprijegorni i emocionalno osjetljiv za tuđe nedaće, naš samozatajni i dragi kolega i suborac Davor Cukon – Cuka, pripadnik naše udruge, u suradnji s prijateljima i suborcima iz ratne brigade, za nekoliko se dana ponovno sprema posjetiti potresom pogođena područja i odnijeti prikupljene donacije žitelja i tvrtki s područja općine Medulin. 

Sretan put i hvala dobrim ljudima s područja općine Medulin koji čine dobro u ova teška vremena za stanovništvo na pogođenom području, i koji su ljudskošću dokazali da se zajednički znamo nositi sa svim teškoćama i izazovima.

Empatija je dar koji nas vodi iz bešćutnog stanja odvojenosti i brige isključivo za vlastite potrebe u stanje volje služenja drugima. Ona je temelj svega dobroga, a zahvaljujući njoj u nama se rađa altruizam, suosjećanje, milosrđe i požrtvovnost za druge. Ona nas uzdiže i ispunjava nam srce radošću. Vjerujem da je upravo empatija ono što je većina ljudi osjetila već i samim pogledom na potresom pogođena područja i ljudske priče koje slamaju srce.

Svjedoci smo da ovako veliki i emotivno jaki događaji mobiliziraju tisuće ljudi u jednom cilju – pomoći drugima. Vidjeti rijeke ljudi koji pomažu potpunim strancima zaista je inspirativno i budi nadu da kao društvo imamo šanse. Unatoč svemu što se događa oko nas, sretni smo što se u nevolji pokazala ljudska snaga, volja, podrška. Želja nam je da se taj osjećaj ne zaboravi. Da uvijek budemo tu jedni za druge, jer mi veterani smo taj osjećaj zajedništva živjeli tijekom Domovinskog rata na ličkom bojištu, kad su suborci u pogibelji bili upućeni primarno jedni na druge.

                                                                                               u ime udruge „Klub 119. brigade HV“

                                                                                    umirovljeni brigadir HV Davor Gregorović, mag. pol.